Prague meets Vienna


Připojte se k nám na Prague meets Vienna, třídenní festival oslavující spolupráci mezi Prahou a Vídní! 8. - 10. června vás zveme, abyste s námi objevili vídeňskou kulturu a současnou uměleckou scénu, a dozvěděli se více o významu mezinárodní spolupráce.

vizuál.jpg

Základní informace

Na programu najdete širokou škálu kulturních akcí, včetně koncertů, filmových promítání, autorských čtení a odborných přednášek na témata jako urbanismus, imigrace a integrace. Cílem akce je přinést novou kulturní a společenskou energii do obou měst a podpořit vzájemný dialog.

Prahu a Vídeň pojí dlouhá a rozmanitá společná historie a díky ní i úzké kulturní, společenské i politické vazby, které se rozvíjejí již více než tisíciletí. Jsou to významné evropské metropole a obě města hrají klíčovou roli v regionální politice a ekonomice. Spolupracují při řešení společných výzev a vyměňují si zkušenosti a znalosti v oblasti komunálního hospodářství, vzdělávání, kultury a vědy. Turistický ruch je také důležitým tématem, protože obě města jsou oblíbenými cíli návštěvníků, kteří si chtějí užít to nejlepší z každého místa.

Prague meets Vienna je příkladem toho, jak dvě města s bohatou historií a kulturou spolupracují na dosažení společných cílů. Přijďte s námi vytvořit lepší budoucnost!

Our Venue

Mariánské náměstí, 110 00 Praha 1

Sál architektů - 4. patro Staroměstská radnice, Staroměstské náměstí 1, 110 00 Praha 1

CAMP - Centrum pro architekturu a městské plánování, Vyšehradská 51, 128 00 Praha 2

Vienna offices - Karmelitská 373/25, 118 00 Prague 1

Where

Praha, Česká republika

When

08.06 17:00-10.06.2023 18:00

LOADING ..

Speakers

Obrázek1.png

Bernhard Steger

Architekt a urbanista

Obrázek2.jpg

Thomas Kreitmayer

Koordinátor programu Vypadni z plynu

volkmar-pamer.jpg

Volkmar Pamer

Architekt and urbanista

Udzenija.jpg

Alexandra Udženija

náměstkyně pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví

Wittkowski.jpg

Max Wittkowski

Městský klimatolog města Vídeň

Jiří Jaroš.jpg

Jiří Jaroš

moderátor urbanistického workshopu

Marketa Richter (kopie).jpg

Markéta Richter

Moderátorka

Nepojmenované.jpg

Roland Schwarz

Spisovatel a profesor na rakouském gymnáziu

IMG_7758.jpeg

Erich Vodňanský

Farmář a přednášející

Michael Paul_Foto c Christoph Liebentritt2.jpg

Michael Paul

Zpěvák a skladatel

2815428.png

Jan Blažek

dokumentarista Post Bellum

Obrázek1.jpg

Barča Baxant

Zpěvačka a herečka

Čtvrtek, 8. června

19:00:00- 19:45:00

Oficiální zahájení

Mariánské náměstí, 110 00 Praha 1

Zahájení akce za účasti zástupců hlavních měst Prahy a Vídně a velvyslankyně Rakouska v ČR

19:15:00- 19:45:00

Koncert: Sedláčkovo kvarteto

Mariánské náměstí, 110 00 Praha 1

Koncert klasické hudby: Sedláčkovo kvarteto

W. A. Mozart: Smyčcový kvartet č. 12 B dur „Lov“

A. Dvořák: Smyčcového kvartetu č. 12 F dur „Americký“, část

Pátek, 9. června

09:30:00- 12:00:00

Workshop: Imigrace a integrace ve Vídni

Vienna offices, Karmelitská 373/25, 118 00 Praha 1

Expertní workshop o imigraci a integraci zaměřený na následující oblasti:

  • Systematická spolupráce města Vídně s migranty (vč. uprchlíků) a jejich organizacemi v oblasti tvorby, implementace a monitoringu integračních a dalších politik města Vídně – vývoj, dobrá praxe a současný stav.
  • Práce s mládeží ve Vídni (obecně i v kontextu práce specificky s uprchlíky) jak podpořit jejich vzdělávání, společenskou participaci a smysluplné využití volného času?
  • Systém spolupráce a koordinace institucionálních aktérů v rámci vídeňské samosprávy v kontextu práce s migranty – spolupráce a koordinace politické a úřední úrovně v rámci vídeňského magistrátu, spolupráce a koordinace s městskými okresy v rámci integrační politiky města Vídně.

Pouze na pozvání: pokud byste se rádi zúčastnili, ozvěte se nám prosím na international@praha.eu

10:00:00- 17:30:00

Workshop: Liveable Vienna

Sál architektů, Staroměstská radnice, 4. patro, Staroměstské náměstí 1

Expertní workshop, zaměřený na aktuální témata městského plánování a rozvoje, sociálního bydlení a udržitelné architektury.

  • Bernhard Steger: je šéfem Oddělení pro plánování městských částí a využití půdy ve Vídni, od léta 2012 je poradcem místostarosty pro urbanistický rozvoj, dopravu, ochranu klimatu, plánování energie a občanskou participaci. Vídeň byla několikrát zvolena „most liveable city“ na světě a jako šéf Oddělení pro plánování městských částí a využití půdy je Bernhard Steger hrdý, že práce jeho oddělení pomohla položit základy pro tento rozvoj. Bernhard považuje za privilegium aktivně přispívat k rozvoji zeleného, sociálního a inovativního města.
  • Thomas Kreitmayer, MSc.: se věnoval studiu obnovitelných městských energetických systémů na Univerzitě aplikovaných věd Technikum Wien a pracoval pro energetickou společnost EVN v Dolním Rakousku, kde byl především zodpovědný za plánování a projektování decentralizovaných sítí lokálního vytápění na biomasu. Od února 2013 pracuje pro město Vídeň, kde nyní koordinuje program Vypadni z plynu. Tento program se zabývá přeměnou dodávek tepla pro stávající budovy ve Vídni na udržitelné, cirkulární energetické technologie v souladu s cílem učinit z Vídně do roku 2040 CO2 neutrální město s klimatickým modelem.
  • Max Wittkowski ekolog města se připojí videokonferenčně a promluví o opatřeních, kterými Vídeň čelí aktuálním výzvám klimatu, jako je například přehřívání ve městech.
  • doc. Ing. arch. Petr Hlaváček, náměstek pana primátora promluví o výzvách, kterým z urbanistického pohledu v současnosti čelí hlavní město Praha
  • náměstkyně primátora, paní Alaxandra Udženije promluví za svou svěřenou oblast bydlení
  • ředitel Pražské developerské společnosti, Petr Urbánek představí chystanou čtvrt Nové Dvory

Pouze na pozvání: pokud byste se rádi zúčastnili, ozvěte se nám prosím na international@praha.eu

10:30:00- 12:00:00

Autorské čtení: S Mobby Dickem na nákladní loď (Roland Schwarz)

Mariánské náměstí, 110 00 Praha 1

Roland Schwarz: S Mobby Dickem na nákladní loď (Mit Moby Dick aufs Containerschiff)

Povídání s autorem a hlavní postavou příběhu, následovaný koncertem žákyně Rakouského gymnázia v Praze

12:00:00- 12:35:00

Promítání filmů Kurzfilmschau

ALL THE STOPS (Josef Dabernig, 2020) – 16 minut Vila – kostel – kadeřník, vila – kostel – bufety v benzínkách a vila – kostel – hřbitov. V rytmu domácích prací a sociálních obligací, hudebnice naviguje svou cestu, diriguje hrstku pomocníků jako by byli její vlastní komorní orchestr.

WIR LIEFERN EIN LÄCHELN (Magdalena Lauritsch, 2019) – 19 minut Aby si udržel svou práci je africko-americký muž Karim, živící se jako kurýr dovážkové služby, nucen snášet perfidní hru o moc, kterou s ním hraje zákaznice Brigitte. Ta hledá každou výmluvu, aby mu zabránila v odchodu. Je motivovaná rasismem, nebo možná jen osamělostí? Když Karim zaslechne zoufalé volání o pomoc z její ložnice, prostře se před ním morální dilema.

13:00:00- 14:30:00

Promítání: Farmář a hipster

Mariánské náměstí, 110 00 Praha 1

Humorně laděný film dokumentuje vznik nečekaného přátelství dvou velmi odlišných mužů. Sleduje ale také způsob udržitelného farmaření, které ještě nedávno bylo normou, zatímco dnes v konkurenci průmyslových velkochovů zvířat a zemědělské produkce bojuje o přežití.

14:30:00- 15:30:00

Přednáška: Biodiverzita ve městech (Erich Vodňanský)

Mariánské náměstí, 110 00 Praha 1

Rozhovor s Erichem Vodňanským na téma biodiverzity v Praze

17:00:00- 18:00:00

Koncert: Michael Paul´s Band

Mariánské náměstí, 110 00 Praha 1

Na začátku roku 2022 vznikla skupina Michael Paul Band, spojující mladé, stejně smýšlející hudebníky, tvořící pohodový indie-popový zvuk s nakažlivými melodiemi. Kapela se díky svým úspěchům dostala ke koncertování na místech, jako je slavný pivovar Ottakringer a Vídeňské kulturní léto. Týden po festivalu Prague-Meets-Vienna, 16. června, vyjde Paulova další píseň s videoklipem. "Golden Shot", jemná, akustická folková skladba po vzoru Bon Ivera je písní o pocitu nebýt dost dobrý a o tlaku přežití v náročném světě. Skladba bude také v předpremiéře na festivalu týden před vydáním!

18:00:00- 20:00:00

Promítání: Kurzfilmschau

Mariánské náměstí, 110 00 Praha 1

Přehlídka rakouských krátkých filmů

Rakouský festival krátkých filmů vznikl ve spolupráci Akademie rakouského filmu a Ministerstva zahraničních a evropských záležitostí Rakouska (BMEIA). Festival každoročně zahrnuje rakouské krátké filmy, které jsou díky oceněním a úspěchům na festivalech nominovány na Rakouské filmové ceny v kategorii "Nejlepší krátký film". Společně s BMEIA jsou filmy vysílány na cestu po celém světě po dobu jednoho roku.

19:00:00- 21:00:00

Přednáška: How to make a city (Volkmar Pamer)

CAMP - Centrum Architektury a Městského Plánování, Vyšehradská 51, 128 00 Prague 2

Přeměna opuštěné chátrající industriální oblasti na živou městskou čtvrť. Takový je příběh Atzgersdorfu na jihu Vídně. Rozvoj místa trvá už více než 20 let a zahrnuje širokou škálu různých projektů – bývalá továrna na rakve se proměnila na kulturní centrum nebo zde vznikl supermarket se školou na střeše. Atzgersdorf ale skrývá daleko víc zajímavostí. Jeho příběh se může stát inspirací pro podobné brownfieldy v Praze, konkrétně třeba pro Bubny-Zátory nebo Nákladové nádraží Žižkov.

Atzgersdorf přijede představit architekt a urbanista města Vídeň Volkmar Pamer, který za celým projektem stojí. Na přednášce popíše proces transformace městské čtvrti se zachováním místního genia loci.

Akce probíhá v anglickém jazyce. Více informací najdete na praha.camp/program/detail/prague-meets-vienna-how-to-make-a-city

Sobota, 10. června

10:00:00- 12:00:00

Kde je náš domov? Příběhy českých e/imigrantů nejen ve Vídni

Mariánské náměstí, 110 00 Praha 1

Prezentace studentských výstupů z Gymnázia Paměti národa a  prezentace zástupce Post Bellum o jejich aktivitách a odprezentování jednoho pamětnického příběhu přímo spojeného s Vídní.
Bude následovat veřejná debate s bývalými emigranty
12:00:00- 14:00:00

Österreichische Kurzfilmschau

ERDE ESSEN (Laura Weissenberger, 2021) - 26 minut Erde essen / Eating soil / Jíst hlínu je filmová esej, která popisuje příběhy šesti kolumbijských žen. Příběhy pocházejí ze vzpomínek a z projekce své rodné země od režisérky Laury Weissenberger. Jde o zkoumání kolektivní paměti, založené na těchto příbězích, které metaforicky reprezentují společnost spíše než jednotlivé osudy.

NEVERINLAND (Faith Gürsoy, 2021) - 45 minut Čtyři uprchlíci jsou pozváni na kostýmovou party. Očekávaná party je zklamáním, toulají se proto městem. Zejména Mohammed prokáže odvahu žít svou opravdovou identitu. Neverinland zobrazuje hledání nové vlasti and snahu opět patřit do společnosti.

TRAIN AGAIN (Peter Tscherkassky 2021) - 20 minut Hold Kurtovi Krenovi – V „Train again“ („Znovu vlak“) se analogový filmový pás vizuálně promění ve vlak. Projektor se promění v převodovku; namísto krajiny okolo nás ubíhá historie analogového filmu a do zběsilého konce. Konec hry – ale s třeskem!

• HALF OF THE SKY (The Golden Pixel Cooperative, 2020) - 12 minut Zvuková koláž skládající se z proudu myšlenek v podobě dialogu, který mluví o feministických umělcích, aktivistech a intelektuálech, kteří se ve filmu potkávají a připravují hnutí „dragon festival“. Sdílejí, zviditelňují se, a hledají svůj hlas mezi obrazem a zvukem, mezi historií queer feminismu a mezi představeními současnosti. Zachovávají tak kontinuitu politického aktivismu skrze umění.

14:00:00- 16:00:00

Divadlo: Liedfabrik

Mariánské náměstí, 110 00 Praha 1

Divadelní představení „Liedfabrik – Písňozávod“ souboru Das Thema.

17:00:00- 18:30:00

Koncert: Barča Baxant

Mariánské náměstí, 110 00 Praha 1

Akustický koncert a rozhovor se zpěvačkou Bárou Baxant, melancholické zhudebnění básní Christine Nöstlinger ve Vídeňském dialektu.

Barča Baxant je zpěvačka, performerka a herečka. Od svých šestnácti let koncertuje, píše vlastní kompozice a vydala alba s kapelami The Boy Colin, Princess Him, Electric Indigo & Mia Zabelka, Christian Eigner, Silicone Pumpgun, The Bandaloop and Amadinda Soundsystem. V mladých letech pracovala v Londýně a Berlíně na různých hudebních projektech, koncertovala doma a v zahraničí a s kapelou The Bandaloop se zúčastnila prvního kola Eurovision Song Contest a vytvořila s nimi performanci pro taneční festival ImPuls. V roku 2019 vystudovala akademii diverCITYLAB a od té doby hraje ve velkých filmových a televizních produkcích (Antares, Monte Verità, Rodinná záležitost) malé role; středně velké role na renomovaných mimodivadelních scénách jako je Volx/Margareten, divadlo Werk X nebo Kosmos. Její uměleckou dráhu doplňují performance, kostymérská práce, hudební poradenství k filmům nebo hudební řežie projektu domova mládeže.